Nejprve si odpovězme na otázku, co je to stres. Velmi jednoduše, stres je zátěž. Psychická i fyzická nerovnováha a napětí. Na rozdíl od jeho krátkodobého působení, kdy může působit pro mnohé pozitivně jako stimulant, jeho dlouhodobá verze je velmi škodlivá pro naše tělo i duši a může vést k syndromu vyhoření.
Když bychom se měli podívat na to, jak s ním pracovat, lépe, jak ho nežít, museli bychom přenastavit kompletně naši mysl. Převládá zde totiž přesvědčení, že stres je normální, a dokonce ho nikdo nepovažuje za rizikový faktor. Já ráda odlétám alespoň na měsíc v roce na Bali, kde je vystavovat se stresu vyloženě nežádoucí a proti jejich smyslu života. Tuto verzi doporučuji všem v rámci psychohygieny a uvědomění si, že stres opravdu nemusí být nutnou součástí života a jak příjemné je to bez něho 🙂
Jak tedy proti stresu a proč je zrovna léto skvělé období?
- V rámci práci se stresem je fajn, když si odpovíme na otázku, co nás baví, co nám dělá dobře. A tyto aktivity následně zařadit do našeho života.
- Na stres úžasně funguje sluníčko – vitamín D. Má vliv na řadu faktorů fyzických, ale především má vliv na psychickou pohodu.
- Na stres je také skvělý pohyb. A léto nám umožňuje přirozený pohyb venku. Například rychlá chůze, běh, jízda na kole, na bruslích, golf.
- Chodit do přírody má obrovský vliv na naši psychiku. Přínos přírody je nenahraditelný. Zelená barva je barva spokojenosti, rovnováhy, uklidňuje emoce. Čerstvý vzduch. Navíc její energie je mocná. Co víc, příroda nás nehodnotí, nejsme v ní nuceni hrát žádné role. Jsme sami sebou. Relaxuje taky mysl i tělo. Dočerpáváme tak energii.
- Proti stresu se doporučuje dostatečně spát. A právě pravidelné sluneční paprsky mají pozitivní vliv na kvalitu spánku.
- Proti stresu také funguje odpočinek a relaxování. A právě nedostatek energie jsme zvyklí dobíjet na dovolené, na kterou jezdíme převážně v létě. A protože na dovolenou většinou jezdíme do přímořských zemí, čerpáme energii nejen z moře, ale i z mentality lidí, kteří tam žijí. A ti se většinou až tak nestresují 🙂
- Stejně tak na výlety. Proti stresu je super udělat si odstup měnit prostředí.
- Pozitivní dopad na dobrou náladu má změna každodenních stereotypů, a to jde zejména ve dnech volna, tedy o prázdninách.
- Na dobrou náladu se doporučuje prožívat přítomný okamžik teď a tady. Kdy nemyslíte na to, co jste udělali špatně v minulosti a co musíte nebo co vás čeká v budoucnosti. A kdy lépe zažívat teď a tady než na dece někde v přírodě.
- V létě se také nemusíme zahalovat před zimou a můžeme si užívat šatičky a jiné druhy pohodového oblečení a obutí.
- Pozitivní vliv barev léta na psychickou pohodu – pohled do přírody – nejen zeleně – vše bují životem.
Tento výčet bych doplnila ještě o pár tipů, které můžete dělat kdykoliv:
- Pracujte sami se sebou, poznávejte se, buďte k sobě upřímní.
- Nastavte si krátkodobé cíle.
- Udělejte si odstup a řešte věci s nadhledem.
- Naučte se říkat ne.
- Nebojte se říct si o pomoc.
- Buďte k sobě laskaví, a naopak nebuďte na sebe příliš přísní.
- Zařaďte do svého života techniky psychohygieny. Zní to hrůzostrašně? Může to být jóga, malování mandaly nebo třeba návštěva kouče. Například metoda Access Bars vás naučí lehkosti, radosti, životu bez zbytečného stresu.
Přeji příjemné a radostné léto, Petra🍀