Poradna: Káva s kamarádkou není koučink

Poradna: Káva s kamarádkou není koučink

 … aneb proč ne s kamarádkou koučinkové sezení…

Ráda bych zde vysvětlila mylnou představu, že postěžování si, vypovídání se kamarádce, partnerovi, rodičům, má stejnou funkci jako sezení a “povídání” s koučem. Byť na první pohled to může někdy vypadat stejně. Odložit si druhému svá trápení, své strachy, obavy, nepříjemnosti může být chvíli funkční. Jenže, ať už kamarádka či partner:

1. si do vašeho příběhu projektuje ten svůj. Začne do vašeho příběhu vkládat svoje emoce, svoje prožité zkušenosti … často pak ani nevíte, zda mluví o vás nebo o sobě v podobné situaci. Proto odborník, ať už kouč či terapeut prochází výcvikem. Né aby se naučil jen technice, jak pracovat s lidmi, ale také proto, aby si sám mnohé zpracoval, a při práci s klientem se emočně do příběhu klienta nevkládal. Odborník toto na sobě pozná jednoduše, “rozhovor” – práce s klientem ho nevyčerpává.

2. váš blízky většinou nedokáže jen naslouchat.  Neřekne jen: “Ano, prožíváš těžké chvíle, vím, že je to nepříjemné, to zvládneš.” Má tendence pomáhat a radit. Čímž dochází k již zmíněným osobním projekcím. A nebo se vžije do vašeho příběhu natolik, že vám začne radit vašema očima, vašim úhlem pohledu. Čímž vaše přesvědčení prohlubuje a utvrzuje vás v něm. To může fungovat dočasně. Ale ne dlouhodobě. A hlavně to nevede k žádné změně. A nebo k té, která třeba není žádoucí.

3. váš blízký vám také málokdy řekne NE. “Ty nemáš pravdu, já s Tebou nesouhlasím. Protože to se přeci lidem, které máme rádi neříká. Ublížili bysme jim tím. A tak je raději necháváme i v tom, v čem třeba nesouhlasíme. Na to prostě nemáme to srdce. Byť tento samotný fakt, že to vidíme jinak, ještě neznamená, že máme pravdu, ale každopádně můžeme nabídnout jiný úhel pohledu.

4. váš blízký nedokáže být nezaujatý. Tudíž poskytnout vám jeden a více dalších úhlů pohledů na situaci. Proto ani odborníci by neměli pracovat se svými blízkými.

5.  a pak je tu samotný fakt, že kouč vás navádí k poznání objektivního vnímání situace – ke změně (kamarádka většinou jen ze svých zkušeností a je možné, že si skrze vás bude chtít nějaký ten svůj problém i vyřešit) k opuštění nežádoucích, nepříjemných opakujících se situací, které vás zatěžují – které vás dávají do bezmocné pozice oběti – kouč ukazuje možnosti – k výběru příjemného namísto nepříjemného – ke změně zažitých vzorců

6. a v neposlední řadě – neobírejte se o příjemné chvíle s vašim partnerem nebo kamarádkou tím, že si budete na někoho ztěžovat nebo se zabývat jinými nepříjemnými věcmi. Dovolte si, s vašimi blízkými, prožívat to pěkné, a k nám, koučům si přiďte odložit to, co vás trápí.

7. protože, pokud budete své blízké často vašim trápením zatěžovat, můžete se stát pro ně toxickými a nebudou s vámi chtít trávit čas

8. a toto je velmi důležitý bod, kouč vás NESOUDÍ, NEHODNOTÍ. Nacházíte se u něho v bezpečném prostoru, kde vše vyřčené také zůstane. Toho není partner či kamarádka vždy schopen či schopna.

Já jsem tu pro vás, a ráda vás provedu jakýmkoliv trápením, nebo situací, kterou chcete změnit.

Petra