PERLY - JEJICH VÝZNAM A SYMBOLIKA

PERLY - JEJICH VÝZNAM A SYMBOLIKA

Symbolika perel je velmi dávná, k napsání tohoto článku mne inspirovala nejen jejich krása, význam, ale především hlubší uvědomění tohoto všeho při návštěvě Egyptského národního muzea v Káhiře, když jsem v jedné z vitrín v expozici Tutanchámonových šperků a jeho doby, objevila perlový náhrdelník a náramek. Vždyť vypadají úplně stejně jako ty současné!!! A stejně jako dnes, ze všech exponátů šperků, pro mě vypadaly nejvzácněji.

Perla je malý lesklý kulovitý předmět vzniklý uvnitř perlotvorky, mořské ústřice nebo perlorodky. Přírodní perly mají nepravidelný tvar, barvu, velikost a na jejich povrchu můžeme najít skvrny, výstupky, zploštění.

VÝZNAM PEREL

Perla odráží úchvatnost a půvab ženy. Symbolizuje SEBELÁSKU v nejčistším slova smyslu. Ne nadarmo ji doporučuji klientkám, které se učí nalézt svoji sebehodnotu, sebevědomí, lásku, pokoru a přijetí sebe samé. Perla značí podstatu, roli ženy, její jinové energie.

Věří se, že přivolávají štěstí a zdraví a poskytují ochranu před negativní energií. Mají uklidňující a ztišující vliv, vyrovnávají karmu a posilují vztahy. Stejně tak udržují děti v bezpečí. Perly prý značí čistotu, štědrost, vyrovnanost a loajalitu.

Perly přebírají energii člověka, který je nosí. Potřebují kontakt s pokožkou, protože z ní pro sebe získávají vlhkost. Tím, že se otírají o kůži a oblečení, se leští. Ale pozor, aby se nedostaly do styku s chemikáliemi.

  

ZAJÍMAVOSTI

Stejně jako jiné drahé kameny mají i barvy perel svůj skrytý význam. Modré perly značí, že jejich nositelka najde lásku, černé a zlaté perly odkazují na bohatství a prosperitu, růžové na úspěch, slávu a přízeň Štěstěny, hnědé na praktičnost, mužnost, spolehlivost a harmonii. Bílé perly symbolizují nevinnost, půvab, čistotu a nový začátek.

Křesťané a hinduisté přijali perly za symbol čistoty. Dodnes se udržuje tradice, že nevěsta o svém svatebním dni nosí perly.

Už od středověku se perly považují za posvátné křesťanské předměty, protože asociují právě náboženskou čistotu. První věřící měli dokonce za to, že Svatý grál pokrývají perly z čisté vody.

Korán hovoří o perlách jako o jedné z nejlepších odměn, kterých se člověku může dostat v ráji. Perla se sama o sobě v muslimském světě stala symbolem dokonalosti.

Starověcí Egypťané si perel vážili natolik, že se s nimi nechávali pohřbít. Perlami se ověšovala Kleopatra. Dokonce z nich mlela prášek, který sypala do vína nápadníkům. V antickém Řecku platily perly za symboly čistoty, v Indii se jimi zdobily štíty válečníků. „Perly jsou slzy bohů, které klesly na dno oceánů,“ říká jedno perské přísloví.

Perly bývají součástí luxusních pleťových krémů, a to ve formě prášku, který má omlazující, revitalizační, detoxikační a harmonizující účinky. Navíc v sobě udržuje vysokou koncentraci koenzymu Q10. Částečky z perel se dávají i do vlasové kosmetiky, jsou v antiperspirantech, v lacích na nehty či pracích prostředcích.

Východní lékaři perly používali k léčbě psychických poruch, epilepsie nebo závislosti na alkoholu. Perly rozpustili v octu či citronové šťávě a nápoj dali vypít pacientům.

Ama je označení pro japonskou lovkyni perel. Profese je stará 2000 let a vykonávaly ji hlavně ženy. A proč jen ony? Protože mají oproti mužům silnější vrstvu podkožního tuku, která jim umožní vydržet déle v ledové vodě. Původní amy se uměly potápět do hloubky 25 metrů a až na dvě minuty zadržet dech! Až po 2. světové válce začaly nosit bílý oděv, později i neopren. V roce 1956 Japonsko evidovalo 17 611 lovkyň perel, kdežto v roce 2010 už jen 2174. Posledním z nich je dnes mezi 60 a 70 roky, ale najdou se i devadesátileté!

Černé perly se vyskytují v tělech zvláštních druhů ústřic s černými okraji, nejčastěji u ostrova Tahiti ve Francouzské Polynésii. Šperky z nich zhotovené nosili mahárádžové, královny a zdobily i korunu krále Rudolfa II.

V londýnské aukční síni Christie’s vydražili za 700 000 liber náhrdelník z perel patřících Marii Antoinettě. Sáček s perlami předala královna před popravou své přítelkyni Elizabeth Leveson-Gower, manželce britského velvyslance v Paříži. Ta z nich nechala vytvořit náhrdelník – šedé perly doplnily ještě rubíny a diamanty.

Nejslavnější perla světa La Pelegrina. V 16. století byla vylovená otrokem v Panamském zálivu. Dobyvatel Vasco Nún~ez de Balboa trofej dovezl do Španělska a daroval Ferdinandovi II. Aragonskému. Perla se dědila, až přešla do rodiny Bonapartů. Ti ji prodali do Anglie a roku 1969 se objevila na aukci v New Yorku. Za 37 000 dolarů ji koupil manžel herečky Elizabeth Taylor. V roce 2011 se klenot vydražil v přepočtu za 238 600 000 Kč!

V roce 1917 vyměnil Pierre Cartier dvojitou šňůru přírodních perel za panské sídlo na 5. Avenue v New Yorku.

Zdroj zajímavosti:
https://www.eppi.cz/napoveda/drahokamy/perla
http://www.jenprozeny.cz/krasa-moda/10-veci-ktere-jsme-nevedeli-o-perlach